انواع تبلیغات

انواع تبلیغات

تبلیغات نوعی راه ارتباطی است که به منظور تلاش برای فروش، پیامی را درباره محصول یا خدمات به مشتریان می رساند. امروزه انواع تبلیغات مختلفی وجود دارد که توسط بازاریابان برای تبلیغات استفاده می شود.

تبلیغات آنلاین

یکی از انواع تبلیغات، تبلیغات آنلاین یا تبلیغات دیجیتال است. تبلیغات آنلاین روشی است که پیام از طریق اینترنت منتقل می شود. برای هر وب سایتی، تیلبغات عمده منبع درآمد است. تبلیغات آنلاین در دهه گذشته بسیار رایج شده و از انتظارات بیشتر کارشناسان تبلیغات فراتر رفته است. 60% درآمد گوگل و فیسبوک از تبلیغات فراهم می شود.

از نظر قیمت گذاری تبلیغات اینترنتی در مقایسه با سایر انواع تبلیغات بسیار ارزان است. مهمترین نقطه ضعف این تبلیغات در مواقعی است که افراد روی تبلیغات کلیک نمی کنند و پیام به مخاطبان هدف نمی رسد. همچنین راه اندازی وب سایت نیاز به تخصص دارد که ممکن است برای همه امکان پذیر نباشد. به هر حال، تبلیغات دیجیتال و تبلیغات آنلاینیکی از سریعترین نوع تبلیغات است. تبلیغات در یوتیوب، تبلیغات فیسبوک، تبلیغات نمایش داده شده در صفحه نتایج جستجوی Google نمونه ای از تبلیغات آنلاین است.

 انواع تبلیغات تلویزیونی

حدود یک دهه پیش تلویزیون محبوب ترین انواع تبلیغات بود. هنوز هم با وجود گسترش تبلیغات آنلاین، کارشناسان تبلیغات تلویزیونی را بهترین نوع تبلیغات می دانند. زمان اکثر تبلیغات تلویزیونی بین 15 تا 60 ثانیه بوده که هم زمان مناسبی برای انتقال به ببیننده است و هم باعث خستگی او نمی شود.

انواع تبلیغات در سینماها

تبلیغات موجود در سینماها قبل از شروع فیلم یا در خلال نمایش آن، تیزر تبلیغاتی نامیده می شود. این یکی از پر هزینه ترین انواع تبلیغات است زیرا افراد حاضر در سینما نمی توانند شبکه را تغییر دهند و برخلاف تبلیغات آنلاین، مخاطب تا اتمام تبلیغات نمی تواند در پخش آن دخالت کند. بسیاری از شرکت ها از زمانی که مطمئن شدند که کل پیام به مخاطب می رسد، استفاده از تیزرهای تبلیغاتی را شروع کردند.

قرار دادن محصول

از انواع تبلیغات دیگر می‌توان به اصول چیدمان محصول اشاره کرد. چیدمان محصول به تبلیغات پنهانی گفته می شود که در آن کالایی بی سر و صدا در رسانه ها تعبیه شده است. در اکثر اوقات هیچ اشاره ای به محصول نشده، اگرچه مخاطب محصول را مشاهده می کند. برنامه های تلویزیونی و فیلم ها مکان های اصلی کار در زمینه قرار دادن محصول هستند؛ اما در فیلم ها اثر بخشی بیشتری نسبت به برنامه های تلویزیونی مشاهده می شود.