تماس با گروه دینا
تلفن : ۰۲۱-۲۲۱۹۴۹۴۰ واتس اپ : ۰۹۱۲۳۴۰۶۳۰۶ ایمیل : info@dinagrp.com تماس با ما
تماس با ما تماس با مشاور تماس با واتس اپ واتس اپ
a

you as an entrepreneur or investor have made a commitment; furthermore, you encounter miscellaneous situations and circumstances and therefore require counselors whose constructive ideas, innovative plans and broad knowledge lead to your success and prosperity. We are a managing partner for your business and can contribute to a more booming and lucrative business.

درباره ما

a

شما به عنوان سرمایه گذار ، موقعیت ها و فرصت های گوناگونی را تجربه میکنید و لایق مشاورانی هستید که با ایده های خوب ، طرح های خلاقانه و تکنولوژی جدید شما را به سوی موفقیت رهنمون نمایند. مجموعه ما شریک تجاری مناسبی برای کسب و کار شماست ، خدمات ما به شما : کسب و کار بهتر سود فراوان تر و لذت بیشتر است.

 

استراتژی های قیمت‌گذاری در فروشگاه خرده‌فروشی

استراتژی های قیمت‌گذاری در فروشگاه خرده‌فروشی

طراحی فروشگاه خرده فروشی - تجهیز فروشگاه خرده فروشی

عوامل زیادی بر روی میزان فروش و سود یک فروشگاه موثر هستند مانند طراحی مناسب دکوراسیون فروشگاه، قیمت مناسب و … .استراتژی های قیمت گذاری در فروشگاه خرده فروشی با هدف افزایش سودآوری و بهره‌وری فروش توسط فروشندگان انجام می شود. برای تعیین استراتژی های قیمت گذاری روش های مختلفی وجود دارد که لازم است فروشندگان آن ها را بشناسند.

درج قیمت مناسب یکی از مهم ترین روش های استراتژی قیمت گذاری

عوامل خارجی بسیاری روی سودآوری یك فروشگاه و درآمدی كه در نهایت كسب می‌ كند تأثیرگذار هستند. یكی از عوامل مهم در جهت دستیابی به سود برنامه‌ ریزی شده، تعیین قیمت مناسب برای كالاهای عرضه‌ شده در فروشگاه است. هدف خرده‌ فروش‌ ها از راه‌ اندازی فروشگاه خرده‌ فروشی، سود آفرینی است اما تعیین قیمت مناسب برای كالاهایشان گاهی می‌ تواند بسیار مشكل و چالش‌ برانگیز باشد. قبل از اینكه سیاست و استراتژی قیمت گذاری بر روی اجناس فروشگاهمان را انتخاب كنیم، ابتدا باید قیمت تمام‌ شده محصول و هزینه‌ های جانبی آن را محاسبه كنیم. دو فاكتور را باید در تعیین قیمت فروش در نظر بگیریم : قیمتی كه كالا را از تولید كننده یا تأمین‌ كننده خریداری می‌ كنیم و هزینه‌ های جاری و اجرایی مدیریت فروشگاه. درج قیمت مناسب از مهمترین استراتژی های قیمت گذاری است.

هزینه‌ های مربوط به خودِ كالا می‌ تواند قیمت كالا از محل تأمین‌ كننده‌ی آن باشد بعلاوه هزینه بارگیری و ترانزیت (اگر كالا از تأمین‌كننده خارجی خریداری می‌ شود) و همچنین هزینه حمل‌ و نقل تا درب فروشگاه و خدمات جانبی. هزینه‌ های اجرایی فروشگاه هم می‌ تواند هزینه آب و برق و تلفن و …، حقوق پرسنل، هزینه اجاره محل (اگر استیجاری است)، بازاریابی و تبلیغات باشد. بنابراین در صورتی كه این موارد در قیمت‌ گذاری برای كالاها لحاظ نشوند، این در بلند مدت می‌ تواند روی سودآوری فروشگاه و اهدافی كه برای درآمدزایی آن ترسیم شده است تأثیر قابل‌ توجهی بگذارد.

صرف نظر از استراتژی های قیمت‌ گذاری بر روی كالاها بكار گرفته می‌ شود، قیمت خرده‌ فروشی‌ ای كه برای درج روی آن ها محاسبه می‌ شود، باید بیشتر از مجموع قیمت تمام‌ شده آن تا درب فروشگاه و هزینه‌ های جانبی و جاری كاركرد فروشگاه باشد. بدیهی است كه خرده‌ فروشی كه در بلند مدت كالاهایش را به قیمتی كمتر از مجموع هزینه‌هایش به فروش برساند، نمی‌ تواند مدت زیادی دوام بیاورد.
در بخش دوم، به سیاست‌ های قیمت‌ گذاری در فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی خواهیم پرداخت.

استراتژی قیمت گذاری و سیاست‌های قیمت‌گذاری

پس از آنكه قیمت تمام‌ شده دقیق كالاهای فروشگاهمان را محاسبه كردیم، نوبت به بررسی این موضوع می‌ رسد كه رقیب‌ های ما در بازار خرده‌ فروشی، چه قیمت‌هایی روی كالاهایشان درج می‌كنند. بعلاوه، خرده‌ فروش‌ ها باید بررسی كنند كه از چه كانال‌ هایی برای توزیع كالا می‌ توانند استفاده كنند تا هزینه‌ هایشان در این بخش تا حد امكان كاهش پیدا كند. همچنین، فروشگاه‌ های خرده‌

فروشی باید روی مشتریان خود تحقیقات بازارسنجی انجام دهند تا متوجه شوند مشتریان بابت چه كالاهایی حاضرند پول پرداخت كنند. متمركز بودن روی كالاهایی كه نیاز همیشگی و ضروری مشتریان باشد می‌تواند ضمانتی بر تداوم سودآوری فروشگاه تلقی شود.

سیاست‌های قیمت‌گذاری مختلفی در بازار خرده‌فروشی بكار می‌روند و این خرده‌فروش‌ها هستند كه بسته به شرایط خود باید سیاست مناسب با كسب و كارشان را انتخاب كنند. در ادامه به گزیده‌ای از این استراتژی های قیمت گذاری اشاره می‌ كنیم :

خرده‌فروشی - استراتژی قیمت گذاری

استراتژی قیمت‌گذاری بر اساس سود فروش

از انواع استراتژی های قیمت گذاری، قیمت گذاری بر اساس سود فروش است. این نوع قیمت‌ گذاری بر این اساس است كه خرده‌ فروش پس از مشخص‌ شدن قیمت تمام‌ شده خرید كالاهای خود، رقم یا درصدی را به قیمت تمام‌ شده آن ها می‌افزاید (كه در اغلب موارد این رقم یا درصد از پیش تعیین شده و وابسته به نوع صنعت مربوط به آن كالای خاص است). نكته‌ ای كه در تعیین این درصد باید مد نظر قرار دهید این است كه این رقم باید آن‌ قدر بالا باشد كه حتی در صورتی كه قیمت‌ های بازار كاهش یافتند، مشمول تخفیف و فروش فوق‌ العاده شدند یا در صورتی كه هزینه‌ های پیش‌ بینی نشده‌ ای بر شما تحمیل شود، باز هم سود كافی و درآمد مناسبی برای فروشگاه و برای تأمین هزینه‌ های آن كسب شود. فروشگاه‌ هایی كه مجموعه كالاهای متنوعی را عرضه می‌ كنند می‌ توانند برای هر یك از گروه كالاها درصد متفاوتی برای این نوع قیمت‌ گذاری تعیین كنند.

قیمت‌گذاری فروشنده

قیمت خرده‌ فروشی پیشنهادی تولید‌ كننده (MSRP)، یکی از متداول ترین استراتژی های قیمت گذاری است كه از سوی فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی كوچك به‌ منظور جلوگیری از كشمكش و دعوا میان خرده‌ فروش‌ها بر سرِ قیمت‌ گذاری و همچنین حفظ سود و درآمد معقول و مناسب برای همه آن ها بكار گرفته می‌ شود. برخی از تأمین‌ كننده‌ های كالا حداقل قیمتِ تبلیغاتی مشخصی را برای هر كالا در نظر می‌گیرند اما قیمت‌ گذاری خرده‌ فروشی را نیز پیشنهاد می‌ كنند. وقتی فروشنده (تولیدكننده، تأمین‌ كننده) قیمت را تعیین می‌ كند، برای تعیین قیمت خرده‌ فروشی از مدیران و صاحبان فروشگاه سلب مسئولیت می‌ شود. بعلاوه اینكه در چنین حالتی، دیگر فروشگاه‌ ها نمی‌ توانند با درج قیمت‌ هایی كمتر از رقیب‌ هایشان، به آن ها برتری پیدا كنند و مشتریان را مالِ خود كنند.
ادامه روش های تعیین استراتژی قیمت‌ گذاری در فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی را در بخش دوم این مطلب بخوانید.